All-in på at vinde bustur til Made to HimmerLand | Golf.dk
Road to Made in HimmerLand er Danmarkshistoriens største par-3 konkurrence med tættest pinden i 100 klubber henover 2 uger.

All-in på at vinde bustur til Made to HimmerLand

13/05 - 2021 | Jesper Frigast Larsen

Omkring 100 danske golfklubber er med i Danmarkshistoriens største “nærmest pinden” konkurrence, Road to Made in HimmerLand, der finder sted i denne og næste uge som optakt til europatour-turneringen Made in HimmerLand presented by Freja, som spilles i dagene 27.-30. maj.

De tre klubber, som arrangørerne kårer til at have skabt det flotteste og mest nyskabende setup omkring deres Road to Made in HimmerLand-hul, vinder en særlig klubpræmie i form af en bustur for 48 medlemmer til Made In HimmerLand Presented by Freja i 2022. Det har sat fantasien i sving rundt omkring i landet, og en af de klubber, der går all-in på at vinde en af årets præmier, er Fredensborg Golf Club i Nordsjælland.

- Vi har valgt at give den ekstra gas for at vinde konkurrencen for sjoveste afvikling, og det gør vi over tre  timer lørdag eftermiddag den 22. maj, fortæller Lasse Sørensen, der er formand for juniorudvalget i Fredensborg Golf Club.

Lørdag eftermiddag bliver der tre timers "happy hour" på 4. hul, men det eksakte tidspunkt holdes hemmeligt indtil selve dagen. Klubben håber selvfølgelig, at alle starttider vil være fyldt op, så masser af spillere får muligheden for at prøve at vinde de individuelle præmier i form af billetter til Made in HimmerLand 2022 og et VIP-arrangement ved årets turnering til den samlede vinder i klubben.

- Søren Kjeldsen er ambassadør på konkurrencen, og han vil være til stede ved hul 4 i den pågældende periode. Vi laver en Beat the Pro-konkurrence, og kan du slå bolden tættere på pinden end Søren, vinder du en Birdie-bjørn. Komikeren Uffe Holm er konferencier og præsenterer spillerne og kommenterer slagene, og juniorspillerne Emil og Mads, lokalt kendt som Sugarbois, vil være til stede med mobilt bland-selv slik. Klubben reklamerer for arrangementet og sørger for tilskuere, og vi uddeler Birdie-bjørne til tilskuerne, så de kan lave larm, når der laves en birdie, siger Lasse Sørensen og tilføjer, at klubbens juniorer får til opgave at være de frivillige, der beder om stilhed før slagene med store "Silent please"-skilte. 

Hilsen fra Søren

 

Netop juniorerne skal gerne blive dem, der virkelig får gavn af arrangementet både i Fredensborg og i de andre deltagende klubber. Hvis man sponsorerer minimum 50 kr. til sin klubs juniorarbejde, får man som tak en dagsbillet til torsdagens spil ved Made in HimmerLand 2022. Alle penge, der doneres, går direkte til klubbens eget juniorarbejde. Betaling sker via GolfBox. 

Søren Kjeldsen har også lavet en video på Fredensborg Golf Clubs Facebook-side, der slår på tromme for arrangementet, og den får snart selskab af en tilsvarende video fra Uffe Holm.

I mange klubber er Road to Made in HimmerLand allerede i fuldt sving her i uge 19, mens andre som Fredensborg venter til uge 20, dvs. fra 17. til 23. maj. Alle, der spiller en runde på banen med markør, kan deltage i kampen om at komme nærmest hullet. Der kåres en daglig en vinder i hver klub, og når ugen er omme, trækkes der lod blandt ugens vindere om en VIP-billet til årets Made in HimmerLand presented by Freja.

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:3,740,161
 • Unique Visitor:195,925
 • Registered Users:171,151
 • Unregistered Users:31,739
 • Blocked Users:12,484
 • Published Nodes:16,663
 • Unpublished Nodes:331
 • Server IP:10.230.58.22
 • Your IP:18.204.2.146
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:642
  • This week:11,639
  • This month:56,872
  • This year:3,741,030